08 Aralık 2013 Pazar
Türkiye'de Tasarımcılık ve İnternet sektörü,

Tasarımcıyla Temas ve Güven

Ülkemizde web sitesi tasarımı konusunda, işi yaptıran kişilerin dikkat etmesi gereken bir kaç husus söz konusu. Bu konuların dikkate alınması,

firmanızın internet de ki yüzünü en doğru şekilde oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Tasarımcının iş gücünden ziyade hayal gücüne de güvenmeniz en doğru seçim olacaktır.

 

İnternet global bir ağ. Bu ağda bir dükkan sahibi olmak istiyorsanız, dükkanınızın (internet sitenizin) şık, ulaşılması hızlı ve firmanızı en iyi şekilde anlatan bir tasarıma sahip olması gerekir.

 

Binteraktif Blog yazılarında daha önce "Tasarımın Süreci" ni anlatmıştık. Bu yolda sizin tasarımcıdan beklentileriniz olduğu kadar, tasarımcının da işinizi en iyi şekilde yansıtabilmesi için sizden beklentileri olacaktır. 

 

 

1 - Firmanızı Tanımak : Firmanızın, yaptığınız işlerin, sunduğunuz hizmetlerin tam olarak hangi kitleyi hedeflediği ve ürünlerinizin artılarının ne olduğu hakkında detaylı bilgi sağlamak.

 

Bu sayede tasarımcı, web sitenizde hangi detayları ön planda tutması gerektiğini anlayabilecek ve bu detayları ne şekilde kişilere sunması gerektiğini oluşturabilecektir.

 

2 - Görsel Tasarım : Görsellik dediğimiz konu sadece renkler ve çizimler ile alakalı bir konu değildir. 

Renkler,yazı tipleri, fotograflar dışında firma haberlerinizin, sayfanızın da ki konumu gibi yer belirleme ve sayfa düzen, görselliğin ana materyallerinden biridir.

 

3 - Tasarımcıya Güven : Tasarımcının tasarım hakkında ki bilgilerine güvenmeniz gerekmektedir.

Yapılan çoğu iş te karşılaşılan ana sorun; web site tasarımını yaptıran kişinin, web sitesini kendi zevklerine göre yaptırmaya çalışmasıdır.

Asıl önemli olan web sitenizi sizin değil, kullanacak olan kişilerin beğenmesidir.

 

Bu konuda tasarımı yaptıran kişinin dikkat etmesi gerektiği tek konu, firmasının doğru anlatılmış olup olmadığıdır.

 

4 - Materyal Sağlamak : Tasarımcıya elinizden geldiğince kaynak sunmanız, tasarımcının hayal gücünün benzini niteliğindedir.

 

Aslında bu madde 1. madde ile aynı kapsamda. 

Fakat bu madde de firmanızı tanımaktan ziyade, tasarımcıya tasarımda kullanması için materyaller sunmuş oluyorsunuz. Firma tarihçeniz, verdiğiniz hizmetlerin veya ürünlerinizin sunum dosyaları, firmanızın logoları ve çeşitli görseller gibi materyaller internet sitenizin yüzünü oluşturmakta yardımcı olan kilit noktadır.

 

 

İnternet, iş dünyasında önemli bir yere sahip ve her gün önemini daha da artırrmaya devam etmekte. Sizlerinde en kısa zamanda internet dünyasında yerinizi almanız dileği ile.

« Önceki yazı   Sonraki yazı »