12 Aralık 2013 Perşembe
Web Sitesinin İşletmenize Faydaları

Beklemeniz Gerekenler ve Yanlış Bilinenler

Günümüzde, gelişen teknoloji ve iletişim pazarındaki rekabet dolayısıyla insanlar bir çok kanaldan işletmelerini tanıtmaya çalışıyor. Gündelik hayatta yapılan reklamların yanı sıra sanal ortamda da yer edinmeye çalışan firmalar, çeşitli çözüm ortakları ile internet sitelerini faaliyete geçiriyorlar. Her işletmenin bir web sayfası olmalı sloganı ile yola çıkarak bu konuda bilmeniz gerekenleri yazalım.

 

Web sayfanızın olması, ilk başta firmanızın prestiji açısından gelişen teknoloji çerçevesinde gerekli duruma gelmiştir. Web siteniz işletmenizi sanal ortamda duyuracak, müşterilerinizin size ulaşmasını, gerekli konularda kolayca bilgi alabilmelerini sağlayacak bir üründür. Yani kısaca bir reklamdır. Diğer reklam kanallarını düşünürsek internet sitesi sizin için gayet ekonomik ayrıca süreklilik sunan bir imkandır. İyi kötü her işletmenin hatta bireysel çalışanların dahi bir sayfası olduğunu düşünürsek, bu pastadan sizinde pay almanız yararınıza olacaktır.

 

Bir web sayfasına sahip olmak isteyen herkesin çeşitli beklentileri olmaktadır doğal olarak ancak bu konuda bir çok yanlış beklenti mevcuttur. İnternet sayfası bir web tasarımcı / web tasarım firması tarafından hazırlanıp yayına hazır hale getirildikten sonra her şey bitmiş sayılmaz ve bu şekilde tam verim alamazsınız. Bu tıpkı gerçek hayatta bir işletmenin açılması ancak caddenin ücra bir köşesinde yer aldığından hiç bir müşteri tarafından fark edilmemesi gibidir. Yapılan en büyük hata; "web sitemi açtırdım, müşterilerim bundan sonra artacak" şeklinde yanlış bir düşünceye kapılmaktır. Bunu aslında yanlış anlatmak istemeyiz, tabiki müşterileriniz artacak ancak bir anda herşey çok daha iyiye gitmeyecektir çünkü demin verdiğimiz örnekteki gibi sizin orada olduğunuzu herkes bir anda öğrenemeyecektir.

 

Sitenizin yayına alınmasından sonra onu daha fazla insana ulaştırmak için elinizde bir çok yöntem bulunuyor. Bunların en yaygın olanları gerçek hayatta tanıtımını yapmak, Google ve benzeri reklam firmaları tarafından sağlanan hizmetlerden faydalanmak, arama motorlarında üst kısımlarda çıkabilmek için seo (search engine optimization) çalışması yapmak. Tıpkı işletmeniz için bastırdığınız broşürü dağıtmak gibi, web sayfanızı da insanlara duyurmalı ve ziyaretçi çekebilmek için gerekli çalışmaları yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse dağıtacağınız broşürlerin üzerine yazacağınız web sayfanızın adresi de bu konuda gayet faydalı olacaktır çünkü bir sayfa üzerine sığdırabileceğiniz broşürdeki bilgilere nazaran web sayfanızda yüzlerce sayfa içerik barındırabilir ve bunu müşterilerinizin faydalanabilmesi için onlara ulaştırabilirsiniz.

 

Yazının sonucuna gelirsek bir web sayfasından beklemeniz gereken ilk şey prestij daha sonraki aşamalarda ise gerekli çalışmaları yaparak daha fazla müşteridir. "Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur" deyimi çoğu şeyde geçerli olduğu gibi bu konuda da aktif role sahiptir.

« Önceki yazı   Sonraki yazı »