24 Mart 2015 Salı
Endüstriyel İkaz Lambası ve Türkiye'deki Yeri

Yerli Sermaye Mucco İkaz Lambaları

Endüstriyel yaşamın aslında en göz önünde olan ve olmazsa olmaz ürünlerine ikaz lambaları diyebiliriz. İkaz lambaları; fabrikalar, limanlar, vinçler, hava limanları, iş makinaları, elektrik panoları, makinalar ve araç üzerinde kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, bu ürünler geniş bir kullanım alanına sahiptir. İkaz lambalarının Türkiye pazarında kullanımı, iş güvenlik yasasının güncellenmesi ile bilinçli bir şekilde hızla yayılmaktadır.

 

Daha önce bir havalimanın yanından geçerken muhakkak yanıp sönen ışıklar görmüşsünüzdür. Veya bir fabrikanın yanından geçiyorken, yüksek sesle öten bir korna kulağınıza çalınmıştır. İşte bunlar, ikaz lambası veya borulu korna olarak adlandırılmakta. Buna benzer şekilde hayatın bir çok alanında da bu ürünlere rastlıyoruz. Örneğin; çöp kamyonlarının arkasında, otopark girişlerinde, ambulanslarda hatta bazı yüksek binaların çatılarında dahi yanıp sönen ışıklar görüyorsunuzdur. Bunların hepsi genel olarak uyarı ve ikaz lambası diye adlandırılır. İkaz lambası, genel bir isim olmak ile beraber, polis arabalarında, ambulanslarda, itfaiye araçlarında gördükleriniz, araç üzeri ekipman olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra, tepe lambaları, ışıklı kolonlar, borulu kornalar, ışıklı sirenler, flaşörler, motorlu sirenler, endüstriyel ikaz lambaları olarak ayrı bir sınıftır.

 

Ex-proof olan ürünler de, endüstriyel ikaz lambaları ile aynı kategoride yer almaktadır. Ağır sanayi için üretilen ya da basit bir kapı bariyerinde gördüğünüz ikaz lambalarının tamamı endüstriyel ikaz lambası adıyla anılmaktadır.

 

İkaz lambası; operatörün, makina, çalışma alanı ve kendi güvenliğini sağlaması maksadı ile üretilmektedir. Bu lambalar, farklı renkler ile sinyal vererek operatörün görsel olarak dikkatini çekmek amaçlı çalışmaktadır. ikaz lambaları kesinlikle aydınlatma amacı ile üretilmemektedir. Bu lambaların, sesli ve ışıklı olarak çalışanları ve yalnızca ışık olarak çalışanları bulunmaktadır. Işığın yanma şekilleri; sabit, flaşör, çakar, döner olarak standartta dört kategoridedir. Ses özelliği olan ürünler, örneğin yanıp sönerken ışık ile birlikte ötmekte veya ışık yanıp sönerken ses sabit şekilde uyarı vermektedir. Ses ile ışık isteğe bağlı olarak ayrı ayrı ya da aynı anda çıkış verebilir.

 

Işıklı kolonlar, ekseriyetle makina üzerlerinde kullanılmakta, makinanın arıza, stop, mal eksiği gibi operatör makina yanında değilken uzaktan kontrol edebilmesini sağlar. Işığın yeterli olmadığı yerlerde örneğin vinç ve yüksek gürültülü fabrikalarda borulu korna gibi yüksek ses veren, sesi ön plana çıkartan ürünler tercih edilmektedir. Işığın, ön plana çıktığı power ledli tepe lambaları veya yoğun led kullanılan uçak ikaz lambaları kullanım amacına göre tasarlanmış ihtiyaca uygun tasarımlar ile üretilmektedir.

 

Görsel ve işitsel olarak iş güvenliği odaklı, sanayinin her alanında kullanılmakta olan bu ürünler flamanlı ampul ile üretilmekte iken, günümüzde led ışık ile üretilmektedir. Sektörde, led kullanımına ilk olarak Mucco start vermiştir. Ses seviyeleri elektronik olarak tasarlanmakta olup, dB değerleri standart olarak üretilmekte iken, ses seviyelerinde kullanıcının ihtiyacına odaklı 85 dB ile 130 dB arasında firmaların kendi üretmiş oldukları melodiler ile bu ihtiyaçlar karşılanmaktadır. İş güvenliği yasasının belirlediği sınırlar doğrultusunda en yüksek ses üretimini Mucco sağlamaktadır.

 

İkaz lambası, tepe lambası, borulu korna, ışıklı kolon, motorlu siren, uçak ikaz lambası ve elektronik siren gibi ihtiyaçlarınız için, yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapan Mucco Sinyalteknik bu konuda kısa sürede ivme kazanmış, kaliteli ve geniş ürün yelpazesi ile güçlü bir firma konumuna gelmiştir. İkaz lambası üretimine 2010 yılında başlayan Mucco, piyasanın ihtiyaçlarına uygun çözümleri Avrupa standartlarında üretmektedir.

« Önceki yazı